Читайте свіжі новини ^ заняття студентів Іллінецького коледжу в міському краєзнавчому музеї 

24.09.2023

         Заняття зі студентською молоддю проходять змістовно, викликають інтерес, коли до мовленнєвого засобу передачі нових знань додаються різноманітні методи  впливу на зоровий та слуховий потенціали студента, який він залучає не тільки з метою отримання, але й засвоєння та систематизації нової інформації. Так, з культурології таким місцем навчання безумовно є місцевий краєзнавчий музей. Сім років тому цей музей був створений та наповнений різноманітними історичними й культурними артефактами  завдяки наполегливій праці його директорки Вікторії Настич. Наразі 5 різних за спрямуванням і значущістю музейних зал розповідають про далеке, близьке минуле й сьогодення українського народу. 

        Археологічні розкопки, проведені на території нашого району сформували доказовий матеріал про перебування на наших землях давніх племен і народностей.  Відтак досліджено, що  в Іллінецькому районі на Вінниччині городища є в Іллінцях; у селах : Борисівка, Василівка, Городок, Дашів, Жорнище, Кальник, Копіївка, Пархомівка, Сорока, Хрінівка, Шабельня [1]. 

      Опираючись на викопні рештки, археологічна наука здійснила систематизацію й описи трипільської культури  із поселеннями у вигляді сонячного диска й таємничими орнаментальними зображеннями на речах домашнього вжитку, малюнках та інших тогочасних засобах передання інформації. Культура скіфів, перевага якій віддавалася під час вивчення городищ і валів, що збереглися донині, викликала і викликає інтерес у дослідників минувшини. 

         Краєзнавчий музей зберігає давню історію Іллінеччини не тільки у яскравих інформативних стендах, на яких оживають культурні й побутові образи давніх племен,  але й в пам'ятках археології : знаряддях праці, зброї та інших  скарбах.  

      Проте, не так давно культурна громадськість заговорила про нову, віднайдену на наших територіях культуру - культуру літописних племен давньої Русі. Аби більше дізнатися про ці слов'янські племена Інститут археології НААН України із 2018 року започаткував експедицію "Уличі", співучасником цього проєкту виступає наразі і Вінницький краєзнавчий музей [3]. Певною інформацію про поселення таємничих племен уличів на території Іллінеччини, зокрема с. Василівки, поділилася з нами директорка місцевого музею. 

             Згадуються уличі у "Повісті временних літ", але побічно. Відтак причина історичного замовчування про ці племена поки що невідома. Проте, уличі залишили на Побужжі близько 50 фортець та городища, у деяких з яких вчені виявляють побоїща [4]. Втім, хто і чому знищував послідовно ці літописні племена, можна лише здогадуватися. Зрозуміло, що не всі поселення уличів археологам вдалося віднайти. Наразі йдеться про не досліджуване городище у с. Шабельня Дашівської ТГ Гайсинського р-ну, де, за словами  директора Інституту археології" Ю. В. Болтрика у Шабельні ніхто ніколи не копав" [5, с. 26]. 

                Приватні речі, які належали козакам, експонати другої світової війни - речові докази, які не дають нам забути важкий шлях до свободи волелюбного українського народу.  

          Чи потрібно знати нинішньому студенту про тих людей, які жили, відстоювали свої території перед ворогом - про попередників, нащадками яких він сьогодні є? Чи важливо розуміти місію козака Івана Богуна та мотивацію його непідкупності перед лицем ворога? Чи важливо знати імена тих учасників руху Опору, які діяли на Іллінеччині у період другої світової війни 1939-1945 рр., визволили місто Іллінці, у якому ми зараз мешкаємо, і утримували його до приходу регулярних військ? Чи важливо, врешті, доглядати братські могили полеглих за свободу? 

        Відтак, історія ставить безліч запитань. Шукати на них відповіді належить сміливим. Нам належить робити все, щоб зберегти й передати пам'ять про подвиги наших батьків наступним поколінням. Так ростуть виховуються свідомі громадяни України. 

                                                                                                 БУХТА Галина 

Інформація про братську могилу у Шабельнянському лісі [6]
Інформація про братську могилу у Шабельнянському лісі [6]

Використана література та джерела : 

1.Археологія та стародавня історія Іллінецького району. URL: (zamky.com.ua)

2. Звідки взялися і куди зникли літописні уличі. URL: (ukrinform.ua)

3. На ВІнниччині досліджували давньоруські городища.  URL: (33kanal.com)

4. Одне із найзагадковіших літописних племен: що відомо про уличів? URL: VежA (vezha.ua)

5. Бухта Г., Іжевський В. Під покровом Шабельні. Історико-публіцистичне видання. Житомир :Бук-Друк, 2021. 319 с. 

6. Пам'ятки історії та культури Вінницької області. Вінниця / Ред. кол. тому: Ю. А. Зінько (гол. ред.), С. М. Василюк (заст. гол. ред.), К. І. Висоцька [та ін.]; Автор. кол.: А. В. Войнаровський С. Д. Гальчак, С. О. Гусєв [та ін.]; Упоряд.: Ю. А. Зінько, А. М. Подолинний. Вiнницька обласна державна адмiнiстрацiя; Вiнницька обласна рада; Вiнницька мiська рада; Вiнницький державний педагогiчний унiверситет iм. М. Коцюбинського; Обласна робоча група тому Зводу памʼяток iсторiї та культури Вiн ницької областi. ‒ Вінниця, 2016. ‒ 224 с.


 

© 2023 Галина Бухта. Іллінецький аграрний фаховий коледж
Створено за допомогою Webnode Файли cookie
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати